Sait Susin: Siz kimsiniz?

ACSATV’nin Mıtran Yusuf Çetin ile ilgili yazılarına cevap olarak Sait Susin tarafından yorum bölümüne ACSATV’ye yöneltilen birçok soru soruldu. Yazının sonunda Sait Susin bizim habercilik onurumuza gönderme yaparak yorumunun yayınlanmasının önemine değindi. Ancak sitemize yazılan yoğun yorumlar dolayısı ile Sait Susin’in yorumu çok aşağılara düşerek gündem dışı kaldı. Objektif olmak ve herkesin görüşünü duyurmasının önemine inandığımız için Sait Susin’den gelen yorumu bir yazı olarak yayınlamayı uygun bulduk. Ayrıca Sait Susin’in görüşlerini ve eleştirilerini daha geniş bir şekilde yapabilmesi için kendisini önümüzdeki Qolo Hiro programına davet edeceğiz. Yorum, Türkçesi düzeltilmiş bir şekilde aşağıda yayınlanmaktadır. Orijinal yorumu okumak isteyenler aşağıdaki linkte okuyabilirler.  

Kimsiniz? Kimin adına konuşuyorsunuz? Bu yetkiyi kim size veriyor? Oturduğunuz yerden ahkam kesiyor ve Süryanilerin bulunduğu her yerde büyük saygınlık gören bir ruhaniye böyle dil uzatma cesaretini nereden buluyorsunuz?

Bizim geleneğimizde ruhaniye saygı her konunun önünde gelir.

İsveç’ten bütün kesimleri temsil eden guruplar ile Cumhurbaşkanımızla Ankarada yaptığımız görüşmelerde, ayrıca Metropolitimiz Mor Filuksinos Yusuf Çetin’in İsveç seyahatinde yine Süryani Cemaatinin temsilcileri tarafından sıcak bir ilgi ile karşılanmıştır.

Sizi rahatsız eden konuyu anlamakta güçlük çekiyorum. Bir Süryani Metropolitin Ülkemizin Cumhurbaşkanından davet alması mı? İsveç Kralı ile görüşmesi mi? ABD’nin son üç başkanı, İngiliz Kraliçesi ve Papa tarafından kabul edilmesi mi? Yaşadığı ülkenin yöneticileri ile iyi diyaloglar içinde olması mı? Lütfen bir açıklık getirin. Bir Süryani Metropolitin başarısı sizi neden rahatsız ediyor?

Lütfen bu konuları Süryani temsilcilerine bırakın, onlar temsil ettikleri cemaat adına konuşsunlar.

Konu arıyorsanız Suriyede yaşayan ve şu anda büyük sıkıntı içinde olan kardeşlerimizle, İrak’ta boşalan kiliselerimizle ilgilenin.

Türkiye’yi ve Türkiyede Yaşayan Süryanilerin durumunu Türkiyede yaşayanlara bırakın. Ülkemizde son on yılda her konuda ilerlemeler kaydedilmektedir alınacak daha çok yol olmasına rağmen her geçen gün daha iyiye gitmektedir. Mor Gabriyel konusu da dahil sizin gibi düşünenler gölge etmedikçe zaman içinde bütün konuların çözüleceğine inanıyor ve haberçilik onurunuza güvenerek bu yazıyı yayınlıyacağınıza inanıyor, saygılar sunuyorum.

 

Sait Susin

http://www.acsatv.com/?attachment_id=1752

Kommentarer
21 svar till “Sait Susin: Siz kimsiniz?”
 1. saitgülayın skriver: 78.181.7.122

  cebrail bey .Seyyidnemizin isveç ziyareti sizleri nedense fazlasıyla rahatsız etmiştir.öncelikle bir süryani ferdi olarak yurt dışından istanbula gelen her ruhaninin başımızın üstünde yeri var.kendisini bir ruhani ve insan olarak ağırlarız.biz böyle gördük böyle ögrendik.gelen kişiyi protesto etmek internete düşecek kadar ucuzyazılar ve hakaretler bizlere yakışmaz.ayrıca ben sizelere hain yada satılmış demedim bu davranışlarınızla bize bunları geçmişte yaşatanlardan bir farkınızın kalmayacagını ima ettim…

  • Gabriel skriver: 81.216.157.140

   Saitgulayin bey!

   Siz neden ikide bir ruhanilerin tek mudafaacisi oluyorsunuz? Eger bu ruhaniler suryani olmazsa sizlera hak veriyorum. Siz aslinda tartismamizin cevherini birakip iikide bir ruhanileri malinizi sayiyorsunuz. Turabdinin 242 köyu Suryanilerine ne oldu bugun sadeca 3000 yakin kisi kalmis, Kimin mali mulku ellerinden alindi? Siz sadeca padisahim cok yasadan baska ne söyluyorsunuz? 1915 Suryanilerin %90 keyfi icin mi yok oldu? Bilmiyorum Suleyman Hinnonun kitabini hic okudunuz? okumanizi tausiye ediyorum Patrik Efremin Ingiliz hukumetina sundugu 1919 raporunu 1914 1918 tarihleri arasinda suryanilerin basina gelen feaketin okudunuzmu? rahmetli Abdulmesih Karabasinin serpilmisve döäkulen kan kitabini okudunuzmu? Bir de en sonunda beni gabriyel den cebraile arapceye degistiriyosunz burda göärunuyorki sizlerin suryaniliga nekadar saygi gösteriyorsunuz. 4 yila yakin Padisahleriniz Mar Gabrielin malini 1937 vergi verdigi halde mahkemelerde surunduruyor siz niyebir sey yapmiyorsunuz? Diyarbakir hizmet eden papas Yusuf mahkemelerde padisahleriniz tarafinden hainlikle suclanarak siz neden yardimina kosmadiniz? Siz ruhanilera saygimiz var basimizde yerleri var nerde bu saygi ? Butun suryanilerin köylrindeki mallarini tapo yapmak icin okadar problem ve bas agrisina siz niye ses cikartmiyorsunuz?
   Bu beni sizlere son komuntarimdir. Benim icin Suryanilik her seyimden ustun.

 2. saitgülayın skriver: 78.181.37.62

  gabriael bey Haklısınız böylesi çirkin kelimeler ve yazışmalar biz süryani lere yakışmaz ama bu saldırıların tarafınızdan(isveç) başlatıldıgını biliyorsunuz.Demek sizin demokrasi anlayışınız ruhani liderinize (bu kim olusa olsun) hain ,satılmış diyebilmek ve hakaret edip linç etmekse sizi n o bahsettiklerinizden ne farkınız kaldı.

  • Gabriel skriver: 81.216.157.140

   Saitgulayin bey

   Eger butun komentarleri Okumus olursaniz kimin kötu ve cirkin kelimeleri kullandigi belli. Amma ben suryani milletinin butun zorluklerina ragman suryani milleti kendi okulerini kendi kiliselrini vé kendi din adamlerini dul kadinindan ta zenginine kadar en guzel bir sekilde besledi ve beslemeya devam ediyor. Kim olursa olsun ister din Adami ister sivil olsun iyilik edana iyilkle onun hakinda konusuruz ve yazariz yeterki herkesin cuvalindan temiz unu olsun.Eger Isvecte 2 tane Ruhani lidar bulunuyorsa bu iki ruhaniyi hica saymak demektir. Eger Isvec hukumeti Suryani soykirimi kabul ettiyse herhalde isvecteki Suryanilerin buyuk payi olmali ve yinde bizleri hain ve satilmis yaziyorsaniz cok teesuf ederim bunu de vicdaniza birakiyorum.

 3. Syriac/Syrian/Arame-Moze skriver: 194.71.19.244

  Det är nu bevisat för alla att de som förestår och bedriver ACSATV:s djävulska verksamhet är inga andra än värsta sortens ateister och har ingen verklighetsförankring som helst, Ni har ingen skam i kroppen.
  Varför och med vilken rätt ger ni er på Syrianer/Arameer för ni är ju inga såna och ni representerar oss inte.
  Varför ger ni er på vår käre Biskop Filiksinos Yusuf Cetin som gjort och gör så mycket gott under mycket svåra förhållanden.
  Hans Höghet har vigt sitt liv för sin tro och folk.
  Han bedriver diplomati på högsta nivå, vilket ni på ACSATV inte vet stavelsen till det utan vad gör ni och vad har ni åstadkommit JU! Ni gör det bara svårare för alla kristna i Turkiet och mellanöstern med era falska och påhittad hatretorik som kommer att slå TILLBAKA mot er med FULL KRAFT.
  Sköt ni erat och låt oss Syrianer sköta sitt. Ni har inte rätt att använda namnet Syriac.
  EN OFFENTLIG URSÄKT TILL VÅR KÄRE BISKOP OCH SYRIANSKA FOLKET – PER OMGÅENDE
  I annat fall vill ni ha krig då ska ni få krig – för nu har ni gått för långt.
  TIHE SURYOYE OROMOYE!
  /Moze

  • Taoro skriver: 178.174.149.23

   är du dum eller spelar du bara?? när blev kyrkan din och Syrianernas privata egendom? ”Er” käre biskop och alla andra biskopar ska hålla sig till det dom kan och inte blanda sig i politiken. Du går väl inte till en murare om du vill dra ut en tand, på samma sätt borde en vis biskop förstå att han inte ska blanda sig i sådant som han inte har kompetens för utan hålla sig till kyrkan.

  • Shamoco skriver: 83.251.88.180

   Till Moze, din kommentar är det vidrigaste jag läst. Det är skrattretande men än mer sorgligt att se vilken intelligensnivå vissa människor ligger på. Som om du har patent på Syriac. Träd fram i programmet om du vågar och försvara dina åsikter. Tittare som hängt med vet att ACSA är de som MEST av alla partier bland vårt folk lobbat för ett erkännande för Seyfo i Sverige medan de Syrianska organisationerna inte gjort ett skit.

  • Ibrahim Tekmen skriver: 217.210.95.34

   Hej, till alla läsare!
   Alla syrianer” eller vad ni vill kalla dem” delar inte Moze´s uppfattning. Azech syrianska föreningen och s:ta Maria kyrka har under alla år kämpat för att SEYFO blir erkänd. Vi har samarbetat med assyriska föreningen kring SEYFO och andra nationella frågor. Syrianska föreningen avböjde alla försök till samarbete. Var finns de syrianska nationalisterna? Nu räcker det? Syrianer (Ni) borde vakna och jämföra er med andra folks nationalistiska anda istället för att manipulera bilder och benämningar. Med all respekt skall kyrkan bara förkunna Jesus ord, ingen hat och inte bidra med konflikter. Turkiet splittrar och styr, detta påminner om LOZAN som syrianer avstod rätten. Allt tyder på att Syrianer hade störst chans att få som de ville eftersom Tur-Abdin var befolkat av Syrianer till 60/% efter SEYFO. Kyrkans ledning ville tydligen, att syrianer skulle ha ett land i himmelen.

   • Anonym skriver: 83.177.173.229

    till ibrahim tekmen : ibrahim när blev du en nationalist syrian? vi har arkiv med tidningskilppt om dig. ibrahim var det inte du som sa att vi är ett folkslag ,med egen språk(azcheniska) egen arme och eget symbol, ni har en egen riksförbund världen över, var är ni på väg. glöm inte att det största organisationen bland syrianerna i sverige är syrianska riksförbundet isverige .tack vare syrianska politiker och syrianska riksförbundet o dess hård arbete genom tiderna som gav resultat i sveriges riksdag, o det är bara början .ibrahim vad har du med syrianerna att göra. du är är inte syrian , du får kritisera ditt folkgrupp du tillhör, en trogen syrian.

    • Anonym skriver: 217.210.95.34

     Till anonyma och falska människor och som inte vågar skriva sitt namn och träda fram.
     Seyfo har varit tabu för riksförbundet fram till idag så det kan du inte neka. Nationalismen sitter i handlingarna och i respekten för andra. Syrianska riksförbundet gör som Turkiet gjorde ”Det finns inga kurder” genom att säga det finns inte assyrier. Att jag uttalade mig i tidningen var ett svar från våran heroiska förening där vi inte är RASISTER liksom er.

 4. İstanbul skriver: 178.240.176.114

  İsvecin hayvanat bahçesinden yayın yapanlar!
  Hayatını topluma hizmet Icin adamış, daha sizin 7 sülalenizin
  göremeyeceği büyük vasıflara sahip bizim değerli
  metropolitimize dil uzatma terbiyesizligini göstermekle mertlik yaptığınızı,
  adam zannettiginiz yandaslariniza yaranmaya mı çalışıyorsunuz? Sait baskan ağzınızın
  payını verdi ve dedi ki SİZ KİM OLUYORSUNUZ? hakikaten siz kim oluyorsunuz da
  Bu kadar değerli bir ruhani lidere dil uzatıyorsunuz? Yoksa sizi kimse adam yerine okumadığı Icin
  bunları yapmakla adam olacağınızı mı zannediyorsunuz?
  İsvece adam olmaya gittiniz , farkindamisiniz bu yayınları yapmakla hala hiçbir …. Olamamissiniz.!!
  Bilirsiniz , çıktığınız yerde çöpleri eşeklerle toplarlardi, her sabah o hayvanlara sokakta rastlardiniz,
  Eminim hep içinizden de sunu geçirirdiniz, ” şu esek bende olsaydı ve ona altın semer taksam acaba değişir mı” diye. Biz sizin bu yayınlarınızı okudukça altın semerin de bir işe yaramayacagini bir kez daha gördük.

 5. Gabriel skriver: 81.216.157.140

  Sayin Sait Susin!
  !915 Suryanilerin %90 kimin tarafinden öldurup ve yok olan herhalda bilginz olmus ama maalasaf sizlerde inkar ediyorsunuz. Madam okadar turkler siza butun insan haklarinden mahrum etmiyor ve herkes turkiyede esittir niye sizlerin okul acma muracaatinizi geri gönderip sizler azinlik degilsiniz diya muracaatinizi bogazinzda biraktiler? 1915 ten bu yana kac kiliseyi camilere cevirdiler? Hengi papaziniz devlet merhametinden yararlandi? Hengi kilisenizi tamir etiler? ( Muza haric ) Eger basta Isvecteki Suryanilerden olmasaydi Turk hukumeti sizin bahsettiginz Mitran ancak ruyalerinda Isveca gelirdi. Mardinin , Diyarbakirin Malatyanin hiristiyanleri nereda?
  Bunu sizin ve mitraninizin vicdanina birakiyorum.

  • Anonym skriver: 178.240.176.114

   İsvecin hayvanat bahçesinden yayın yapanlar!
   Hayatını topluma hizmet Icin adamış, daha sizin 7 sülalenizin
   göremeyeceği büyük vasıflara sahip bizim değerli
   metropolitimize dil uzatma terbiyesizligini göstermekle mertlik yaptığınızı,
   adam zannettiginiz yandaslariniza yaranmaya mı çalışıyorsunuz? Sait baskan ağzınızın
   payını verdi ve dedi ki SİZ KİM OLUYORSUNUZ? hakikaten siz kim oluyorsunuz da
   Bu kadar değerli bir ruhani lidere dil uzatıyorsunuz? Yoksa sizi kimse adam yerine okumadığı Icin
   bunları yapmakla adam olacağınızı mı zannediyorsunuz?
   İsvece adam olmaya gittiniz , farkindamisiniz bu yayınları yapmakla hala hiçbir …. Olamamissiniz.!!
   Bilirsiniz , çıktığınız yerde çöpleri eşeklerle toplarlardi, her sabah o hayvanlara sokakta rastlardiniz,
   Eminim hep içinizden de sunu geçirirdiniz, ” şu esek bende olsaydı ve ona altın semer taksam acaba değişir mı” diye. Biz sizin bu yayınlarınızı okudukça altın semerin de bir işe yaramayacagini bir kez daha gördük.

   • Gabriel skriver: 81.216.157.140

    Kimin hayvanat bahcesinden yasadigi belli oluyor. 90 yilla yakin kimin korku ve kimin yalan ve yagcilikle yasadigi belli. 50 yill zaman zarfinda Isvecte suryanilerin neler yaratigi ( 6 tane suryani uyruklu milletvekili) Turk cumhurbaskani bile farkinda varmis amma sizin gibi korkak ve miskinlikle bunu icinizdeki nefsi korkuden görmemezlikten geliyorsunuz. Bizler demokrasinin ne oldugunu cokten farkina vardik. Amma siz ne zaman farkina varisiniz bir soru isaretti. Sizlerin dedeleri hain olarak tarih kitaplerina yaziliyorsa ve siz buna göz yumuyorsaninz eminim sizin torunleriniz sizleri lanetten esirgemez eger kendiniz turk olmazsaniz ozamana kadar. Bizim soylu suryaniler sizin gibi bu cirkin insanliga yakismayan kelimeleri ne kulanir ve asla böyle bir terbiye almamistir.

 6. Ninveh skriver: 213.114.117.132

  Hej ACSA,
  Jag skulle vara tacksam om ni kunde översätta dessa artiklar som inkommer på turkiska till
  svenska. Jag hoppas att det är möjligt. TACK

  • admin skriver: 213.114.116.64

   Hej Ninve,

   Vi har tyvärr ingen möjlighet att översätta dessa. Men kan kortfattat förklara vad huvudtexten handlar om.

   Texten med Rubriken: Sait Susin: Siz Kimsiniz? Är en kommentar som har skickats från Istanbul Kyrkans styrelse ordförande. I sin kommentar ställer han flera frågor till ACSA om varför vi uppmärksammar händelserna kring utvecklingen i Turkiet. Han säger bland annat: Vilka är ni? Var har ni fått rätten att blanda Er i assyrier/syrianers frågor? Vilka är det som ligger bakom Er? Osv…

   I sin kommentar uppmanar han ACSA att publicera kommentaren. Men pga. av att trycket på kommentarfältet varit stort har hans kommentar försvunnit bland alla andra. Därför valde vi att aktualisera Sait Susins kommentar genom att lägga upp det som en artikel. Texten har dragit till sig flera kommentarer om ämnet. En del håller med Sait Susin och andra mot. Av objektivitets synpunkt publicerar vi alla kommentarer.

   Hälsningar
   ACSA

   • Ninveh skriver: 194.116.212.2

    Hej, ACSA, Admin,
    Tack för ditt svar. Det gav mig en förståelse om vad artikeln handlade om. Jag tycker att ni får fram den bästa sanningen som finns oavsett vem än det gäller – organisation/politiker/personer. Hoppas att vårt folk som har ett samvete ska stötta er 100%.
    Det är väldigt tråkigt och utvecklingshämmande att alla, vårt folks organisationer inte deltar i debatten som framställs i ACSA. Detta visar på vilken respektlöshet vi har gentemot vårt eget folk. Samtidigt vill vissa organisationer att vårt folk ska förbli okunnig och omedveten om vad som pågår bakom dess rygg.

    • Syriac/Syrian/Arame-Moze skriver: 194.71.19.244

     Hej Ninveh!

     Det är tragiskt men mer falskt och felvinklat översättning finns knappt – det är ytterligare bevis på att någon objektiv journalistik existerar inte på ACSA , du ska få en fullständig översättning så att du förstår hur ACSA för dig och andra bakom ljuset som går på deras förvanskning av historien och personangrepp utan like. VÄRSTA sortens ATEISM gryr och flödar inom ACSA .
     Jag sänder in en fullständig översättning till svenska, men har inte stort hopp om att de borttappade själarna vågar publicera den.
     Hälsningar
     /Moze

     • Murre skriver: 92.32.1.90

      Om acsa inte var objektiv, varför publicerade man sait susins kommentar som text? varför låter dem dig komma till tals. du och många andra fick komma fram med sin kommentar. Du leker allan ballan men Du vågar inte ge dig på Suryoyo Sat, Bahro för att dem sprider lögner. Du kastar sten i glashus.

 7. Abrohum skriver: 77.56.185.178

  Susin bey siz hic dusundunuzmu? metropolitimiz nicin iswece geldi orada 2 tane daha metropolitimiz var bir suru politikacilerimiz var acaba hangi temaslarda bulunmustur bu gune kadar Turkiyede halkimiza hangi haklari kazanmistir da simdi oyunlara gelmiyelim hatali olanlari uyarmak hepimizin gorevidir. Hatirlatmakta yarar var Turkiyede ne zaman Memur, Bekci Miletwekili Bakan olabildik Ama iswecte 35 yil icinde bunlarin hepsini olduk.Gerisini se dusun.

 8. anonim skriver: 81.170.222.15

  Ahmakliginizi itraf ediyorsunz Susin; Siz Suryaniler bir cemaat deyilsiniz, kocaman zengin bir halksiniz!

Skriv en kommentar

Kategori

Arkiv